O PROJEKCIE
Projekt ten ma na celu promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi poprzez opracowanie rezultatów, które wyposażą pracowników młodzieżowych w innowacyjne narzędzia edukacyjne oparte na terapii dramą, przeznaczone dla młodych ludzi, którzy doświadczyli trudnych i traumatycznych wydarzeń (bycie świadkiem gwałtownej śmierci lub wypadków samochodowych, napaść fizyczna lub seksualna, poważne problemy zdrowotne, doświadczenie pandemii, wojna i konflikty i inne).
Traumatyczne wydarzenia powodują dezorientację, brak kreatywności i umiejętności adaptacyjnych, a co najważniejsze – strach przed popełnianiem błędów, poczucie bezradności i niezdolności do zmiany.Dokładnie odwrotne cechy są potrzebne do rozwoju przedsiębiorczości lub zwiększenia potencjału do zatrudnienia. Poprzez połączenie teorii wzrostu pourazowego, terapii dramą i narzędzi cyfrowych, można zbudować innowacyjny zestaw umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i zdolności do zatrudnienia.
Odpowiednie wsparcie jest niezbędne, aby młodzi ludzie, którzy doświadczyli traumatycznych wydarzeń, mogli zwiększyć swój potencjał przedsiębiorczy i zawodowy. Chociaż istnieje wiele programów dotyczących przedsiębiorczości, koncentrują się one na umiejętnościach twardych, takich jak tworzenie biznesplanów, zarządzanie biznesem, komunikacja itp. W rezultacie, nawet jeśli młodzi ludzie mają odpowiedni pomysł, wiedzę i umiejętności, nie są w stanie przezwyciężyć swoich lęków i wątpliwości, aby zrobić pierwszy krok do ich urzeczywistnienia. Traumatyczne wydarzenia negatywnie wpływają na poczucie własnej wartości, pewność siebie młodych ludzi, a przede wszystkim tworzą lęk przed popełnianiem błędów, rozumiany jako brak odporności. Największą przeszkodą w przedsiębiorczym sposobie myślenia jest strach i wątpliwości, z jakimi borykają się młodzi ludzie – dotyczących ich samych, ich otoczenia i ich możliwości. Wiele marzeń zostaje zniszczonych przez zwątpienie w siebie na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek czynników zewnętrznych.
W projekcie będzie wykorzystane nowatorskie i prawdopodobnie nigdy dotąd nie stosowane w edukacji przedsiębiorczości i zatrudnialności trójwymiarowe podejście, łączące dyscypliny psychologii, sztuki i digitalizacji.
- Młodzi ludzie (w wieku 16-25 lat), którzy doświadczyli traumatycznych wydarzeń życiowych, takich jak wypadki, ciągły stres, zastraszanie, długotrwała choroba lub życie w niestabilnym lub niebezpiecznym środowisku
- Pracownicy młodzieżowi, pracownicy socjalni, pedagodzy, doradcy zawodowi i inne osoby pracujące z młodzieżą.
- Zrozumieć wpływ traumy na przedsiębiorczość młodych ludzi i ich zatrudnialność w 4 krajach partnerskich
- Wspieranie młodzieży w wyjściu poza traumę, jak również zwiększenie ich dobrostanu, szans na zatrudnienie i przedsiębiorczości
- Opracowanie innowacyjnego podręcznika metodycznego, zestawu narzędzi edukacyjnych i rekomendacji w celu lepszego przygotowania osób pracujących z młodzieżą
- Rozwój kompetencji pracowników młodzieżowych w zakresie wspierania młodych ludzi
- przyczynienie się do bardziej innowacyjnego i lepiej funkcjonującego systemu pracy z młodzieżą w UE.
Szkolenie pilotażowe dla pracowników młodzieżowych w Budapeszcie
Szkolenie pilotażowe dla młodych ludzi w Łodzi
- Wydarzenie upowszechniające w każdym kraju partnerskim
W realizację projektu będzie bezpośrednio zaangażowanych 220 młodych ludzi, którzy doświadczyli traumatycznych wydarzeń, 172 pracowników młodzieżowych i około 15 000 osób online zainteresowanych tematem.