О пројекту

Пројекат има за циљ промоцију предузетништва код младих људи кроз креирање резултата који ће омладинске раднике оспособити иновативним едукативним алатима који се базирају на драма терапији а који су намењени раду са младим људима који су доживели трауматичне догађаје (нпр. присуствовали насилној смрти, тешким саобраћајним несрећама, физичком или сексуалном злостављању, озбиљним здравственим проблемима или су на интензивној нези, догађајима као што је рат , конфликти и слично).

Трауматични догађаји, код особа које су их доживеле или их доживљавају, могу да изазову забуну, недостатак креативности и прилагодивости, и најважније, могу да створе страх од грешака, осећај беспомоћности и немогућности на стварање промене. Све ово спречава младе особе да се можда искажу као предузетници или да се успешно запосле. Међутим, комбиновањем теорије пост трауматског развоја, драма терапије и дигиталних средстава, може да доведе до развоја иновативних предузетничких вештина и вештина које ће код младих повећати запосливост.

Адекватна подршка је неопходна да би се омогућило младим људима који су доживели трауматске догађаје да остваре свој предузетнички и професионални потенцијал. Иако постоји много програма за предузетништво, они се фокусирају на “тврде вештине“ као што су израда пословног плана, пословно управљање, комуникација итд. Као резултат тога, чак и ако млади људи имају праву идеју, знање и вештине, нису у стању да превазиђу своје психичке страхове и сумње да направи први корак ка њиховом остварењу. Трауматични догађаји негативно утичу на самопоштовање младих, самопоуздање и, пре свега, стварају страх од грешке, што се схвата као недостатак отпорности. Највећа штета за предузетнички начин размишљања су страх и сумње са којима се млади људи суочавају – у себе, своју околину и своје способности. Многи снови су уништени сумњом у себе много пре него што било који спољни фактор уђе у слику.

Овај пројекат ће користити иновативан и вероватно никад коришћен у образовању за предузетништво и запошљивост, тродимензионални приступ, комбинујући дисциплине психологије, уметности и дигитализације.

  • Млади људи (18-29 година), који су доживели трауматичне животне догађаје, као што су несреће, стални стрес као што је малтретирање, дуготрајна болест или живот у нестабилном или несигурном окружењу.

  • Омладински радници, социјални радници, едукатори, консултанти за каријеру и други који раде са младима.

  • Разумети везу трауме са предузетништвом младих људи и потенцијалом запошљивости у 4 партнерске земље
     
  • Подржати младе да превазиђу трауме и повећају своје благостање, запошљивост и предузетништво
     
  • Развити иновативни методолошки водич, комплет алата и препоруке за боље опремање омладинских радника
     
  • Да допринесе развоју компетенција омладинских радника у подршци младима
     
  • Да допринесе иновативнијем и функционалнијем систему омладинског рада у ЕУ.
  • Пилот тест за омладинског радника у Будимпешти

     

  • Пилот тест за младе у Лођу

     

  • Мултипликаторски догађај у свакој земљи

Током пројекта директно ће бити ангажовано 220 младих људи који су доживели трауматичне догађаје, 172 омладинска радника и око 15000 људи онлајн.